Tente Branda

Pergola Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Pergola sözcüğü Latince saçak anlamına gelen “pergule” kelimesinden dilimize geçmiştir ve gölgelik anlamına gelmektedir. Pergola tente sistemleri sözcük anlamında da ifade edildiği gibi çadır görevi görmekte ve mekanları kapama için kullanılmaktadır. Pergola sistemleri farklı model ve çeşitlerde üretilirken en bilindik ve gözde pergola modelleri, tente sistemleri, bioklimatik pergola ve açılır kapanır pergola sistemleri olarak sınıflandırılabilir. Aynı zamanda pergola tente sistemleri, kış bahçesi sistemleri ile birlikte kullanılarak tamamen kapalı bir ortam elde edilebilir. Yine aynı şekilde pergola tente sistemleri açık olarak ve etrafı camla çevrilerek tasarlanabilir.

Etrafı tamamen kapatılan bir pergola tente sistemi konutlarınızın balkon ve verandalarını, cafe ve restauran gibi işletmeler de bir kış bahçesi atmosferi oluşturabilir. Özel tasarım pergola tente sistemi kullanım alanları oldukça geniştir ve özellikle otel, restoran, balkon, veranda, teras, bahçe ve hizmet sektörüne ait tüm alanlarda tercih edilebilir. Pergola tente sistemi özel tente kumaşı sayesinde yazın güneşin zararlı ışınlarından korurken istenilen zamanda açılabilir olması ile de açılıp kapanabilen güneşlik olarak da kullanılır. Yine aynı şekilde pergola sistemlerinde yer alan su geçirmez tente kumaşı sayesinde yağmurlu havalarda yağmurluk olarak da koruyucu özelliğe sahiptir.

Pergola tente sisteminde yer alan kumaşlar 5 yıl garantili ithal, 3 katmanlı Block Out SERGE FERRARI ve SIOEN’dir. Kumaşlarda alev yürütmeme ve güneş ışığını geçirmeme özelliği vardır ve ayrıca PVC esaslı flexy özelliğiyle dış hava şartlarına en uygun kumaştır. Tenteks tarafından ürettilen pergola tente modellerinde sistem işlevselliği, oluşabilecek fiziki olumsuzluklara karşı 5 yıl garanti kapsamındadır. Motor sıkışma önleme özelliği, herhangi bir engelle karşılaşıldığında sistemi otomatik olarak durdurur.

Pergola tente sistemleri alüminyum panel ve profiller ile üretilir. Bu sayede pergola sistemi oldukça sağlam ve kaliteli ürünler ile imal edilmektedir. Pergola sistemi kullanım süresi boyunca konfor sağla özelliği ile giderek artan bir kullanım alanına sahiptir. Pergola tente, açılıp kapanma özelliği sayesinde kolayca hareket ettirilir ve kumandayla kontrol edilebilir. Pergola tente sisteminin bu fonksiyonu sayesinde özellikle cafe ve restoran gibi işletmeler için en uygun çözümdür. Pergola tente sistemi modelleri restoran ve cafe gibi işletmelerin dış alanlarını daha kullanışlı hale getirmek ve bu alanların etkin bir şekilde kullanma imkanı sunar. Buna ek olarak estetik ve şık görünümü sayesinde pergola tente sağladığı avantajlar ile işletmeler ve konutlarda sıkça tercih edilir.

Pergola sistemi fiyatları, pergola sisteminin üretildiği malzemeye, sistemin boyutuna, uygulanacağı alanını büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. Pergola sistemi fiyatları belirlenirken uzmanlar ve mühendisler öncelikle mekanlarınızı keşif eder ve sizin için en uygun pergola sistemi için bir tasarım yapar ardından kaliteli ürün ve uygun fiyat politikamız çerçevesinde tente sistemi fiyatları kullanıcının onayına sunulur. 

Pergola Sistemi’nin Modelleri Nedir?

Pergola sistemi modellerine değinilecek olursa, pergola tente birçok model ve seçeneğe sahiptir. Otomatik pergola, Otomatik Motorlu pergola olarak da bilinir. Otomatik pergola tüm hava koşullarında kullanım kolaylığı sunarak mekanlarınızı daha fonksiyonel hale dönüştüren özel bir gergi sistemi ile çalışır. Otomatik tente ve pergola tente olarak bilinen pergola sistemin kullanım alanı oldukça geniştir. Pergola tente modelleri sık bakım ihtiyacı gerektirmez ve uzun ömürlüdür. Pergola tente özel tasarımı ve mimari dokunuşlarla üretilmekte, tasarlanan modelin çevresine farklı kapama sistemleri uygulayarak alanı tümüyle kapalı bir ortama dönüştürme imkanı sunar. Bu sayede mekana şık ve estetik bir görünüm katarak mekanı özelleştirir, yazın sıcak aylarda tamamen açık bir ortama dönüşürken kışın olumsuz hava şartlarında tümüyle kapalı bir ortama çevirerek mekanın konforunu 4 mevsim çıkarabilirsiniz.

Pergola tentenin bir diğer modeli bioklimatik tentedir ve bu tente modeli özel tasarımı sayesinde tüm hava koşullarında, geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bioklimatik tente sisteminde çatı, alüminyum panellerden üretilmekte ve bu paneller çeşitli derecelerde açılır ve toparlanır.  Özel tasarım bioklimatik pergola sisteminde, tamamlayıcı bir yapıya sahiptir, ön, arka ve yanlar için özel tasarlanmış profiller ve contalar mevcuttur. Bioklimatik pergola sistemi çalışır aksamlarını, motorunu, elektrik aksamını, mekanik parçalarını tüm dış koşullara karşı korur. Drenaj tıkanmalarını önleyerek bakım ihtiyacını azaltır. 

Pergola Ne İşe Yarar?

Pergola sistemleri özellikle gölgelik işlevleri ile bilinmektedir. Ek olarak açılır kapanır tavan olarak da bilinmekte ve su geçirmez özelliği sayesinde yağmurdan korumaktadır. Pergola sistemleri, diğer tente sistemleri ve cam sistemleri ile kapatılabilir ve kış bahçesi sistemi olarak da kullanılabilir. Pergola sistemleri, güneşin zararlı ışınlarından ve etkilerinden korunmak bununla birlikte estetik bir görünüm kazanmak içinde tercih edilir. Pergola sistemleri özellikle dış mekan alanlarında daha çok ve kaliteli vakit geçirmek isteyenler için kullanılan bir yapıdır. Ek olarak, pergola sistemleri su geçirmez tente sistemi motorlu sistemler olarak da bilinmekte ve ek aksesuarlarla donatılarak yağmur veya güneş ışınlarına karşı da koruma sağlayabilir.

Pergola Kullanım Alanları

Bahçe ve teraslarda çok fazla vakit geçiren ve bu vakti daha kaliteli ve konforlu hale dönüştürmek isteyen kullanıcılar pergola sistemlerini çok fazla tercih etmektedir. Bahçelerde oldukça çok kullanılan pergola sistemleri kullanıcıları ve mekanlarını soğuk ve yağmurlu havalardan korumak ve istedikleri her zaman vakit geçirmeleri için alan oluşturmaktadır.

Dış Mekan Kullanım Alanları

Pergola sistemleri, dış mekan alanlarında estetik ve işlevselliği bir araya getiren fonksiyonel bir üründür. Bahçe ve balkonlarda çok fazla tercih edilen pergolalar, gölgelendirme sağlayarak sıcak havanın bunaltıcı etkisini en aza indirir. Aynı zamanda açık hava etkinlikleri için de pergola sistemleri oldukça ideal bir çözümdür, yaz aylarında konforlu bir dinlenme alanı oluşturur. Pergola sistemleri, restoran, kafe, bahçe, veranda ve birçok işletmede kullanılır. Pergola sistemleri kullanıcılara açık havada dinlenme ve vakit geçirme imkanı sunarak mekanın çekiciliğini artırabilir. Pergola sistemleri sadece gölgelendirme amacı taşımakla sınırlı değildir; farklı tasarım ve malzeme seçenekleriyle dış mekanları estetik bir şekilde tamamlayarak kullanıcılarına şık bir ortam sunarlar.

Pergola Sistemleri Kurulumu

Pergola sistemi kurulumunda ilk olarak alın demiri duvara montaj edilir. Ray bağlantı aparatları alın demirinin üzerine montaj edilir. Daha sonra oluk ve ön ayaklar toplanıp birbirine montajı sağlanır. Montaj personeli yardımı ile raylar ray arka aparatlarına bağlanarak oluğun üstüne oturtturulur ve bağlantılar birbirine vidaları ile bağlanarak sıkılaştırılır. Motor borusu sisteme takılır. Kumaş bağlanır ve sisteme elektrik verilir.

Pergola Çeşitleri ve Modelleri

RTS1300 serisi ray profilimiz 140mm x 70mm ebadında ve metrede 3300 gr. ağırlığındadır. Ray profili hiçbir çelik ya da germe takviyesi olmadan 6 metre açılıma kadar kullanılabilecek mukavemete sahiptir. RTS1300 serisi ray profilimiz 140mm x 70mm ebadında ve metrede 3300 gr. ağırlığındadır. Ray profili hiçbir çelik ya da germe takviyesi olmadan 6 metre açılıma kadar kullanılabilecek mukavemete sahiptir. RTS1600 serisi ray profilimiz 140mm x 100mm ebadında ve metrede 7850 gr. ağırlığındadır. Ray profili hiçbir çelik ya da germe takviyesi olmadan 10 metre açılıma kadar kullanılabilecek mukavemete sahiptir.

Motorlu Pergola

Motorlu pergola sistemleri, dış mekan alanlarını yeni bir yaşam alanlarına dönüştürmek için en uygun çözümlerdir. Motorlu pergola sistemleri, hava koşullarına karşı otomatik koruma da sağlar. Motorlu pergola sistemleri, kullanıcıların isteğine göre otomatik olarak çalışır. Bu sayede kullanıcıya en rahat şekilde, konforlu ve keyifli ortamı sunar. Motorlu pergola sistemleri sisteme entegre motor yapısı ile çalışmaktadır ve kumanda ile kolaylıkla hareket ettirilebilir.

Bioklimatik Pergola

Bioklimatik pergola sistemleri açık alanlarda tercih edilen hareketli alüminyum tavan sistemleridir. Bioklimatik pergola sistemleri konforlu ve dayanıklı yapısı sayesinde son dönemlerde teras ve bahçelerde sıkça tercih edilmektedir. Her mekana uygun şekilde tasarlanabilen bioklimatik pergola sistemleri mekanlarınıza estetik bir görünüm katar. Çeşitli ürün ve renk seçenekleriyle dört mevsim kullanışlı alanlar oluşturur. Üstün kalite ve hizmet ile modern bioklimatik pergola sistemleri yaşam alanınıza konfor sağlar.

Alüminyum Pergola

Alüminyum pergola sistemleri adını, sistemde kullanılan alüminyum panellerden almaktadır. Alüminyum pergola sistemleri de kullanıcıların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda farklı şekillerde üretilebilir. Alüminyum pergola sistemlerinin tercih edilmesindeki ilk sebep tavan bölümünün ızgara şeklinde hava ve ışık geçirgenliği sağlamasıdır ve ortama havalandırma sağlamasıdır. Alüminyum pergola sistemleri, açılır kapanır işlevleri sayesinde tümüyle bir kapanma gerçekleştirilebilir ancak sızma ya da su geçirme meydana getirmez.

Bize Ulaşın
Tenteks'e hoş geldiniz,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?