Tente Branda

PERGOLA TENTE

İçindekiler

DSC02525

Ürünü tanıyın!

Pergola, gölge ve doğrudan güneş ışığından koruma sağlayan bir dış mekan yapısı olarak tanımlanabilir. Genellikle kirişlerden ve çapraz kirişlerden oluşan açık çatıları destekleyen paralel sütun dizilerinden oluşan pergolalar çok çeşitli yapılarda kullanılabilir.

 

Pergolalar kullanıldıkları mekanlarda arkadaşlarınızla ve ailenizle toplanıp keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayan ideal dış mekan yapıları olarak kabul edilir. Farklı boyutlarda olmaları kullanım alanlarında maksimum fayda sağlanmasına imkan verir. Tam olarak gölgede kalmak ya da tamamen güneş ışığından yararlanmak için pergola kullanımını tercih edebilirsiniz. Pergola tasarımları çok farklı seçenekler sunduğu için her tür dış ortamla uyumlu bir görünüm elde etmek için idealdirler.

 

Pergolalar güneş ışığının alanı doldurmasına izin verirken güneşin zaman zaman rahatsız edici olabilen ışınlarından korunma sağlamak için mükemmeldirler. Pergola modelleri tek başlarına bir yapı olarak tam gölge sağlamasa da çok yönlü yapıları sayesinde pek çok gölge seçeneği sunarlar. Tam kapsama alanı istenildiği durumlarda geri çekilebilir bir tente eklenerek günün saatine ya da güneşin konumuna bağlı olarak farklı gölge düzeylerinin keyfini çıkarma imkanı elde edilebilir.

İLETİŞİME GEÇİN​!

Whatsapp ya da Telegram üzerinden kolaylıkla bize ulaşabilirsiniz!

_DFS4575

Pergola Tente Nedir?

Pergola, kökeni Latince’ye dayanan bir kelimedir. Eski zamanlarda taş bloklar şeklinde inşa edilerek ortaya çıkarılan sütunlardan ibaret olan pergola günümüzde çok daha geniş anlamlı bir hale gelmiş, yüksek fayda sağlayan ve kapsamlı yapılara dönüşmüştür.

Pergola temelde bir dış mekan yapısıdır. Peyzaj mimarisinin en önemli unsurlarından biri olan pergolanın üretiminde ahşap ya da metal malzemeler kullanılabilir. İtalyancada gölgelik, Latincede ise saçak anlamında kullanılmakta olan pergola için yatay, bükümlü ve çatı şeklinde kapatılarak gölgelik alan oluşturma amacıyla yapılan tente tanımlamasını yapmak mümkündür. Pergola kelimesi buna ek olarak belirli bir hat boyunca olmak kaydıyla yanlarına sütunlar ya da direkler dikilmesi ve sarmaşık türü bitkilerle donatılması yoluyla oluşturulan yürüyüş yolu için de kullanılır.

Pergola tente modelleri farklı şekilerde ve ölçülerde üretilebilirler. Üst düzey mimari özellikleri ve estetik görünümleri nedeniyle pergolalar son derece gösterişli ve fonksiyonel yapılardır. Pergola kullanım amacı ve sağladığı fayda açısından değerlendirildiğinde dört mevsim boyunca her tür olumsuz hava şartlarının neden olması olası etkilere maruz kalmayı önlediği açıkça görülebilir. Üst kısmı açılır kapanır sistemle tasarlanan ve oturma alanı oluşturma amacıyla inşa edilen pergola modelleri önemli avantajlar sağlayan dış mekan yapılarından biri olarak kabul edilirler.

Pergola Tente Modelleri Nelerdir?

Pergola tente modelleri farklı renklerde, farklı şekillerde ve farklı malzemeler kullanılarak üretilebilir. Pergola tentelerin kullanım alanının özelliklerine ve tercihe göre bağımsız bir yapı olarak ya da yapıya bağlı olarak imal edilmesi mümkündür. Bu çeşitlilik sayesinde ihtiyaca, beğenilere, ortam ambiyansına ve dekorasyonuna uygun aynı zamanda optimum fayda sağlayacak tasarımlara ulaşmak mümkündür.

 

Ahşap ve alüminyum pergola modelleri en çok tercih edilen pergola modelleri arasında ilk sırada gelir. Üstü açık, yarı açık ya da kapalı olarak üretilebilen ahşap pergola modellerinin üretiminde kaliteli ahşap malzemeler kullanılır. Bağımsız olarak tek başına yükselmesi mümkün olan ahşap pergolaların yapılara ya da binalara bağlı olarak kullanımı da tercih edilebilir. Çatısında sıvı yalıtımı olmayan yapılarda gölgelik oluşturma amacıyla uygulanan farklı çatı şekilleriyle malzemeleri ahşap pergolalar arasında yer almaktadır.

 

Ahşap pergola tente modellerinin üretiminde farklı ağaç malzemelerin kullanılması tercih edilebilir. Bunun yanı sıra ahşap pergolaların en kaliteli ahşap dış cephe boyaları kullanılarak istenen renkte boyanması yoluyla ahşap hem olumsuz hava şartlarından hem UV ışınlarından korunabilmektedir.

DCIM100MEDIADJI_0869.JPG

Her Koşulda Kullanılabilir

Özel projelendirme ve tasarım çalışmaları yapılması yoluyla ahşap pergola modellerini istenen ebatlarda üretmek mümkündür. Ahşap pergola tente modellerinin oturaklı, oturaksız, korkuluklu ya da korkuluksuz bir şekilde kullanılması tercih edilebilir. Ahşap pergola tente modellerinin çatı özelikleri projeye ya da isteğe bağlı olarak farklı mertek dizilimleri yapılması sonucunda değişebilir. Ayrıca merteklerin üzerine farklı türde kumaşların uygulanması da mümkündür. Merteklerin aralarına panjur sistemleri uygulanabilir ve tasarımlar çeşitlendirilebilir. Sarmaşık tarzı bitkilerin uygulanmasına imkan veren farklı mertek dizilimlerinin tercih edilmesi yoluyla gölgelik alanlar oluşturulması söz konusu olabilir.

DSC02388

Pergola Tente Avantajları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan beri konforlu yaşam alanları sağlamak amacıyla kullanılan tentelerin çok daha gelişmiş halleri olan pergola tente modelleri şık ve zamansız tasarımları ile beğenilerin odak noktasındadır. İşlevsel tasarımlarıyla öne çıkan pergola tentelerin; yaşanılan yere ve dış mekan taşam alanının nasıl kullanılmak istendiğine bağlı olarak farklı ihtiyaçları karşılayabilecek şekilde tasarlanan modelleri vardır.

Kış bahçelerinin ya da yaz bahçelerinin hazırlanması, bu alanlarda misafirlerin konforlu bir şekilde ağırlanması ve iş yerlerinde kullanım alanlarının genişletilmesi için pergola tente kullanımı sıklıkla tercih edilir. Pergola modelleri aynı zamanda daha şık peyzaj tasarımlarına sahip olma konusunda da avantaj sağlar. Pergola modellerinin kullanıldığı alanlar her mekan özelinde farklılık gösterebildiği gibi doğru seçilen bir pergola tente modeli özgün ve etkileyici bir iç mekan tasarımının kilit unsuru haline gelebilir.

Pergola tente kullanılması, çeşitli mevsimler olaylar yaşandığında mekanları ya da kullanım alanlarını korumak için iyi bir alternatiftir. Pergolalar açılıp kapanma özellikleri sayesinde hem güneşli havalarda gölgelik görevini üstlenir hem yağışlı havalarda içeriye su girmesini önlerler.

Pergola tente modelleri, üretiminde kullanılan malzemeye bağlı olarak farklı renklerde üretilebilir. Bu sayede dekoratif açıdan istenen görünüm elde edilebilir. Bu özellikleri sayesinde pergola tente modelleri mekanların güzelleştirilmesinde önemli bir görev üstlenirler. Alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, kafelerde ve daha pek çok farklı iş yerinde dış ortamların konforlu bir şekilde kullanılmasını sağlamak için pergola tente modellerinin kullanımı tercih edilir.

Pergola tente modelleri tek başlarına güzellikleriyle dikkat çeken tasarımlar olarak yaşam alanlarına kendi özel ve benzersiz dokunuşlarını eklemek isteyen kişiler için en garantili çözümler olarak kabul edilirler. Pergola modelleri çeşitli ışıklandırmalardan, sarmaşık ve benzer bitkilerden faydalanma yoluyla kişiselleştirilebilen şık dekorasyon unsurları olarak öne çıkarlar.

 

Pergola Tentenin Özellikleri Nelerdir?

Pergola tente modelleri başta kullanım alanının özellikleri olmak üzere çeşitli etkenler değerlendirildikten sonra tasarlanır ve üretilirler. Yılın her mevsimi yaşam alanlarının konforunu artırmak ve kullanıcı deneyimini en üst noktaya taşımak amacıyla işlevselliğinden faydalanılan pergola modelleri en kaliteli ham maddeler kullanılarak üretilmelidir. 

Pergola tentenin kullanım alanına ve isteğe bağlı olarak üstü açık ya da kapalı olarak kullanılması mümkündür. Fonksiyonel, şık, kaliteli ve ortama uygun pergola modelleri tercih edilerek hem evlerde hem iş yerlerinde kısacası her tür kullanım alanında optimum faydaya ve estetik açıdan tatmin edici bir görünüme ulaşılabilir.

Pergola tentelerin; açık mekanların güneş ya da yağmur gibi farklı hava koşullarına karşı korunması amacıyla açılır - kapanır veya kapalı olarak tasarlanması mümkün olabilir. Sağladığı faydalar nedeniyle pergola tente modellerinin kullanım alanları her geçen gün daha da genişlemektedir. 

Günümüzde pergola tente kullanım alanları arasında ilk sırada; müstakil evler, yaz bahçeleri, verandalar, kış bahçeleri, lokantalar, restoranlar, kafeteryalar, havuzlar ve kahvaltı salınları sayılabilir.

Pergola tente modellerinin her tür hava koşulunda üst düzey konfor sağlayacak şekilde tasarlanabiliyor olması, her mevsimde konforlu bir şekilde kullanılabilecek şık mekanlar yaratılmasına imkan verir. Özellikle yaz aylarında güneşlik görevini üstlenen pergolaların kullanılması güneşin yakıcı ışınlarından korunma noktasında önemli fayda sağlar. Pergola modelleri açılır kapanır tavanları ve su geçirmez özellikleriyle yağmura karşı koruma sağlamayı da başarır. Eğer kış bahçesi yapılması amaçlanıyorsa tentenin altı camla kapatılabilir, kış aylarında kış bahçesinde hem konforlu hem keyifli zamanlar geçirilmesi imkanı elde edilebilir. Ayrıca pergola tente kullanılarak bahçeler ve balkonlar konforlu yaşam alanları haline getirilebilir.

Pergola Tente İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Pergola, genellikle dış mekanlarda kullanılan, özellikle bahçe, teras, balkon, otel, restoran, veranda ve işlemelerde gölgelik amacıyla kullanılan bir yapıdır. Pergola sistemleri alüminyum panel profilleri ve kumaş kullanılarak üretilmektedir. Sisteme entegre motor ve aydınlatma ile kolay ve fonksiyonel  bir kullanım olanağı da sunar.

Pergola sistemleri genellikle rüzgarlara dayanıklı olacak şekilde tasarlanmışlardır, ancak tam anlamıyla rüzgara karşı dayanım göstermesi için pergola malzemesinin buna uygun olarak seçilmesi gerekir. Pergolaların dayanıklılığı malzeme kalitesi, yapı tasarımı ve montaj şekli gibi faktörler rüzgar dayanımını belirler. Pergola modellerinde rüzgar dayanıklılığını artırmak için güçlendirilmiş bağlantı noktaları kullanılabilir.

Pergola için bakım ve temizlik oldukça önemlidir. Hava şartları ve kullanım koşulları sebebiyle kirlene pergola periyodik olarak temizlenmelidir. Pergola silme ve tente kumaşını temizlemek için pergolayı ılık sabunlu su karışımı ile temizleyebilirsiniz. Pergola için yapılan bu temizlik işlemi belirli periyotlarda yapılmalı pergola sistemindeki kir ve mikrop kökten temizlenmelidir.

Pergola tente  %90 oranında su geçirmezliğe sahiptir. Bağlantı noktaları iyi izolasyon yapıldığı takdirde ve 2 yılda bir silikon bakımı yapıldığında pergola tente su geçirmezliği oranı yükseltilebilir.

Pergola sistemi ömrü pergola sisteminin kaliteli ve dayanıklı malzemelerle üretilmesi, doğru şeklide kullanılması, gerekli temizlik ve bakımların yapılması ile uzun yılları kullanılabilir.

Müşteri Yorumları

İletişime Geçin!

Bize Ulaşın
Tenteks'e hoş geldiniz,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?