Tente Branda

Giyotin Cam Nedir?

giyotin-cam-nedir?

Giyotin cam, pencere sistemleri için hareketli cam düzenlemesidir. Bu sistem, genellikle dikey olarak hareket eden farklı adetlerde camlardan oluşur. İnovatif otomatik pencere sistemlerinden biri olan giyotin cam sistemi motorludur. Bu cam modülünün çalışma şekli otomatiktir. Bu üründe camlar, 8 mm temperli ya da 20 mm ısıcamlı olarak üretilmektedir. Üçlü yan ray kanalları içerisinde yer alan camlar dikey hareket etmektedir. Camların yukarı aşağı hareketi, ithal Elatech kayış, askı plangalar ve motor ile sağlanır. Bu güçlendirilmiş hareket sistemi ile camlara orantılı bir hareket kabiliyeti kazandırılmıştır. Aslında bu sistemin en can alıcı noktası sistemin ilk sırasında yer alan sabit camdır.

Diğer hareketli camlar söz konusu bu sabit camın üzerine çekilir. Dolayısıyla sistem açık konumdayken camlar küpeşte vazifesi görür ve giyotin camı oluşturur. Sistemde Becker marka motor kullanılmaktadır. Motor borusu kayış kasnağı içinden geçerek döküm yan aynalara rulman ile bağlanmaktadır. Böylece cam yükünü motordan alıp yan taşıyıcı kolonlara ileterek motor arıza riski ortadan kaldırılır. Camı saran profil kasa sayesinde cam tamamen bir çerçeve içine alınarak mukavemet sağlanmaktadır. Bu yöntem ile cam ve sistem maksimum düzeyde bütünleşmektedir. Ayrıca rüzgâr izolasyonunu sağlayan fitiller yan kanalların içine gizlenerek ürün estetiği ön plana çıkarılmıştır. Giyotin cam sistemleri teras, cafe, otel ve binalarda, özellikle pencerelerde ve kapılarda kullanılır.

Giyotin cam sistemleri 2 şekilde üretilmektedir. Tekli giyotin cam sisteminde tek bir cam bulunur ve tek bir parça olarak tasarlanır. Bu tekli cam yukarı ve aşağı doğru hareket eder. Çift giyotin cam sistemleri ise hem üst hem de alt cam parçasını ayrı ayrı kontrol etme esnekliği sunar ve havalandırma veya temizlik için daha uygun olabilir. Giyotin cam sistemleri, kullanıldıkları alanda güvenli ortam oluşturmakta ve şık bir görünün sağlamaktadır. Sistem genel olarak modern binalarda tercih edilir. Sistem dışarıyı görme imkanı sunar ve ışık geçişine olanak tanırken, dışarıdaki hava koşullarından korunmayı sağlar. Giyotin camlı pencereler, estetik ve fonksiyonel kullanımı bir arada sunar.

GİYOTİN CAM KULLANIM ALANLARI NELERDİR

Giyotin cam sistemi, günümüzde birçok alanda kullanılırken şık ve estetik görüntüsü ile de oldukça fazla tercih edilmektedir. Kullanım şekli, kullanım alanlarına göre farklılık gösteren giyotin cam sistemleri farklı şekillerde tercih edilebilir. Giyotin cam sistemleri konutlarda tercih edilmekte ve birçok evde kullanılmaktadır. Hem estetik hem de işlevsel bir seçenek olarak, pencere açma ve kapama işlemlerini kolaylaştırır ve iç mekanlara daha fazla doğal ışık girmesine izin verir. Konutların yanı sıra giyotin cam sistemleri, iş yerleri, oteller, restoranlar, cafe ve diğer işletmelerde kullanabilir. Bu tür yerlerde, pencere açma ve havalandırma gereksinimleri için bu tür pencereler sıkça tercih edilir. Giyotin cam sistemleri, kullanım alanlarına ve ihtiyaçlara bağlı olarak farklı özelliklere sahip olabilir. Sistemin ses ve ısı yalıtımı özelliği birçok alanda kullanılmasının en büyük sebeplerinden biridir.

GİYOTİN CAM TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Sistemde motora bir müdahale gerektiğinde, ürünün tamamını ya da camları yerinden sökmeden sadece ön kapağı kaldırarak motor değiştirme kolaylığı sunar. Rüzgarda veya çalışma esnasında titreşimden doğabilecek seslerin ortadan kaldırılmasını sağlayan içten contalı ve kilitli formda kapak sistemine sahiptir. Cam sisteminde özel tasarım İtalyan triger kayış kullanılmaktadır. Bu kayış çelik tel ile beslenmiş ve 500 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Ürettiğimiz otomatik cam sisteminde kayış, vida ile değil, geliştirdiğimiz özel bir aparat sayesinde kayış yatağına ve cam bağlantı kısmına sıkıştırma yöntemi ile sisteme entegre edilmektedir. Bu yöntemle amaçlanan, kayış kopma riskini ortadan kaldırmaktır. Cam arası boşlukları kapatır. Camların yan yana geldiği pozisyonda yekpare bir küpeşte görüntüsü sağlar. Emniyet açısından da kapanma esnasında 20 hareket edebilen formu sayesinde oluşabilecek sıkışma ihtimalini ortadan kaldırır. Daha kesin bir ısı, ses ve sıvı izolasyonu sağlayan alt baza, montaj kolaylığı sağlarken uygulama hatalarını da ortadan kaldırır.

Bize Ulaşın
Tenteks'e hoş geldiniz,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?